👤

Grocery Store A is selling bananas for $0.75 for 12 pound. Grocery Store B is selling 5 pounds of bananas for $3.75.
Which store is offering the best unit rate? Show your work.

Answer :

Step-by-step explanation:

3.75/5=0.75

75 cents per banana for B

0.75/12=0.0625

0.0625 per banana for A

grocery a has the best and lowest unit price.