👤

3. A ball is dropped from the roof of a building 55 meters tall. What is the approximate time of fall?
(Neglect air resistance and round to 2 decimal places).

Answer :

Answer:

3.35 seconds

Explanation:

Use one of the equations of accelerated motion:

Δd = v1Δt+1/2aΔt^2

and rearrange for Δt which is time

Δt = √(2Δd)/a

now we can substitute in the values

a= 9.8 (acceleration due to gravity) and Δd= 55 as that is the height of the building

Δt = √(2*55)/9.8

Δt = 3.3503s