Answer :
[tex]\text{Given that,}\\\\\text{Force, F =200 N}\\\\\text{Mass, m = 20 kg}\\\\\text{Using Newton's second law,}\\\\F = ma \\\\\implies a = \dfrac{F}{m} = \dfrac{200}{20}= 10 ~ \text{ m s}^{-2}\\\\\text{The acceleration is 10 m s}^{-2}.[/tex]