πŸ‘€

Answer :

9 cans of beans and spend around 13.25 dollars

Answer:

Step-by-step explanation:

1. 3 cans cost 90 cents

3=0.90 & x=2.7

by ratio:

3/0.9 = x/2.7

0.9x=8.1

x= 9

So you can buy 9 cans for 2.7 dollars

2. 10 Juice cost 3 dollars

by ratio:

10/3 = 4/x

10x=12

x=1.2

so you will spend 1.2 dollars to buy 4 juice packs