👤

Answer :

Answer:

2.1 seconds

Explanation:

let D represent the height in meters

let g represent gravity in meters per second squared

let t represent time in seconds

D= -42 meters (negative because it falls down)

g= -9.8m/s^2

t= [tex]\frac{-42 meters}{9.8 m/s^2}[/tex]

this gives t= 4.2857 s^2

the meter units cancel out in the division

now we must simplify the units to singular seconds so...

[tex]\sqrt{4.3 s^{2} }[/tex] which simplifies to [tex]\sqrt{4.3}[/tex] x [tex]\sqrt{s^{2} }[/tex]

this equals 2.1 seconds