Answer :
The density of the alloy is 8.94 g/cm³
Density
Density of a substance is defined as the ratio of its mass and volume.
Formula for density is:
- Density = mass/volume
Alloy
An alloy is a mixture of two or more metals
Density of the alloy
- Density of the alloy = Mass fraction of lead * density of lead + Mass fraction of tin * density of tin
From the data provided:
mass fraction of lead = 0.4
density of lead = 11.4 g/cm³
mass fraction of tin = 0.6
density of tin = 7.3g g/cm³
Density of alloy = 0.4 * 11.4 + 0.6 * 7.3
Density of alloy = 8.94 g/cm³
Therefore, the density of the alloy is 8.94 g/cm³
Learn more about density and alloys at: https://brainly.com/question/5311161