Answer :
The final volume of the water is 107.55 mL.
Determination of the volume of the quartz.
- Mass of quartz = 20 g
- Density of quartz = 2.65 g/mL
- Volume of quartz =.?
Volume = mass / density
Volume of quartz = 20 / 2.65
Volume of quartz = 7.55 mL
Determination of the final volume of the water
The final volume of the water can be obtained as follow:
- Initial volume of water = 100 mL
- Volume of quartz = 7.55 mL
- Final volume of water =?
Final volume of water = (volume of water) + (volume of quartz)
Final volume of water = 100 + 7.55
Final volume of water = 107.55 mL
Learn more about density:
https://brainly.com/question/756147