Answer :
Answer:
$220
Step-by-step explanation:
The markup is ...
120% × $100 = $120
The customer pays ...
selling price = cost + markup
selling price = $100 +120 = $220
The customer would pay $220 for the ring.
So here in the question we've been given to find out the total cost for the ring which customer should pay. So let's first of all calculate excatly the markup value. We can write it as,
[tex]:\implies\tt{120\% \times 100}[/tex]
[tex]:\implies\tt{ \frac{120}{100} \times 100}[/tex]
[tex]:\implies\tt{1.2 \times 100}[/tex]
[tex]:\implies\tt{120}[/tex]
The total cost for the customer to pay will be summation of all costs introduced which is,
[tex]:\implies\tt{s.e = cost + markup}[/tex]
[tex]:\implies\tt{s.e = 100 + 120}[/tex]
[tex]:\implies\tt{s.e = 220}[/tex]
- The total price the customer must pay is 220$.