Answer :
Answer:
Determine the volume of the sample of CO2(g) if the temperature and pressure are changed to 336K and 152.0 kPa. Answer-->151 mL (PV/T=PV/T ) 60.
The combined gas law gives the value of the volume. The final volume at 336 K is 151.3 mL.
What is combined gas law?
Charle's, Boyle's, and Gay-Lussac's laws together give the combined gas law. It is given as:
PV / T = k
Given,
Initial volume = 200 mL
Initial pressure = 101.3 kPa
Initial temperature = 296 K
Final pressure = 152 kPa
Final temperature = 336 K
The final volume is calculated as:
(P₁V₁) ÷ T₁ = (P₂V₂) ÷T₂
(101.3 × 200) ÷ 296 = (336 × V) ÷ 152
V = 151.3 mL
Therefore, 151.3 mL is the final volume at 300 K.
Learn more about combined gas law here:
https://brainly.com/question/15398848
#SPJ2