👤

Answer :

Answer:

              9.92 g of Cl

Explanation:

Well first find out the molar mass of calcium hypochlorite.

The molecular formula is,

                                          CaO₂Cl₂

Adding the atomic masses we get the molar mass = 142.98 g/mol

This means,

                                 142.98 f of CaO₂Cl₂ = 70.91 g of Cl

Therefore,

                                       20 g of CaO₂Cl₂ = X

Solving for X,

               X = (70.91 g of Cl × 20 g of CaO₂Cl₂) ÷ 142.98 f of CaO₂Cl₂

               X = 9.92 g of Cl