👤

Answer :

Answer:

$2

Step-by-step explanation:

[tex]23-3x=17[/tex]

[tex]-3x=-6[/tex]

[tex]x=2[/tex]

Therefore, each raffle ticket cost $2.

Answer:

Each raffle ticket cost $2.

Step-by-step explanation:

Figure out how much you spent on all the tickets

23-17= 6

Divide the amount of money you spent by the amount of tickets bought to get the unit price

6/3=2

Hope this helps:) Have a good day!

Go Teaching: Other Questions