Answer :
0.158 moles of KMnO4 are present in 25.0 grams of potassium permanganate, KMnO4.
NUMBER OF MOLES:
- The number of moles in a substance can be calculated by dividing the mass of the substance by its molar mass. That is;
no. of moles = mass (g) ÷ molar mass (g/mol)
- According to this question, there are 25 grams of potassium permanganate (KMnO4).
The molar mass of KMnO4 = 39 + 55 + 16(4) = 158g/mol
no. of moles = 25g ÷ 158g/mol
no. of moles = 0.158mol
Therefore, 0.158 moles of KMnO4 are present in 25.0 grams of potassium permanganate, KMnO4.
Learn more about number of moles at: https://brainly.com/question/14919968