👤

A hockey player applies an average force of 80N to a 0.25kg hockey puck for a time of 0.2s. Determine the impulse experienced by the hockey puck.

Answer :

Answer:

16 Newton-seconds

Explanation:

Impulse, [tex]\widehat{J}[/tex], is given by [tex]\widehat{J}=F\Delta t[/tex], where [tex]F[/tex] is the magnitude of a force that has been applied for [tex]\Delta t[/tex] seconds.

Given [tex]F=80\text{ N}[/tex] and [tex]\Delta t = 0.2\text{ s}[/tex], we have:

[tex]\widehat{J}=80 \cdot 0.2 = \boxed{16\text{ Ns}}[/tex]