👤

The cost of cookies at a bakery varies directly with the number of cookies bought. David spent $6.60 when he bought 4 cookies. Complete the multiplication equation to find the total cost of any number of cookies. Let t represent the total cost, and let c represent the number of cookies bought.

Answer :

Answer:

t = 1.65(c)

Step-by-step explanation:

For 4 cookies  = $6.60

For 1 cookie = $6.60/4 = $1.65

For t cookies = $1.65(c)

Equation:-

t = 1.65(c)