Answer :
Answer:
8 for $2.99.
Step-by-step explanation:
Compare the unit prices:
5 for 1.99:
Unit price = 1.99 / 5 = $0.398.
8 for 2.99:
Unit price = 2.99 / 8 = $0.374.
Answer:
8 for $2.99.
Step-by-step explanation:
Compare the unit prices:
5 for 1.99:
Unit price = 1.99 / 5 = $0.398.
8 for 2.99:
Unit price = 2.99 / 8 = $0.374.