👤

Answer :

Answer:

Brand A is 4 cents cheaper per ounce.

Step-by-step explanation:

2.88 divided by 12 ounces is 24 cents per ounce.

4.48 divided by 16 ounces is 28 cents per ounce.

28 -24 =4