Answer :
The distance from the outside edge of the CD to the inside edge is; 6.0 - 0.75 = 5.25cm.
Circumference, diameter and radius
Since the circumference of the CD is about 37.7cm
We can determine the radius of the CD as follows;
Circumference, C = 37.7 = 2 π × r.
- r = 37.7/2 × 3.142
- r = 6.0cm.
However, the diameter of the hole in the center is; 1.5cm, therefore, the radius of the hole in the center is; 1.5/2 = 0.75cm.
Ultimately, the distance from the outside edge of the CD to the inside edge is; 6.0 - 0.75 = 5.25cm.
Read more on circumference:
https://brainly.com/question/20489969