Answer :
The dealer's estimated cost of the car is $742.13.
The given parameters:
- Amount offered to the dealer = $150
- Base price of the car, = $24.495
- Options total, = $1.6
- Dealer's cost = 89.7% of the base price + 10% options
- Destination charge = $720
What is offer price?
- This the amount a dealer proposes to sell his/her asset.
The total offer price of the car is calculated as follows;
Base and option cost = (0.897 x $24.495) + (0.1 x 1.6)
= $22.13
The total offer price = Base and option cost + destination charge
= $22.13 + $720
= $742.13
Thus, the dealer's estimated cost of the car is $742.13
Learn more about offer price here: https://brainly.com/question/16710746