Answer :
Answer:
- 33 pounds of grapes can be brought for $66.
Step-by-step explanation:
4 pounds = $8
- => 1 pound = $2
- => x pounds = $2x = $66
- => x = 33
- => 33 pounds = $66
Hence, 33 pounds of grapes can be brought for $66.
Hoped this helped.
[tex]BrainiacUser1357[/tex]