Please help me :(
this is really hard

Answer:
h ≈ 7.9 cm
Step-by-step explanation:
Using the sine ratio in the right triangle
sin26° = [tex]\frac{opposite}{hypotenuse}[/tex] = [tex]\frac{h}{18}[/tex] ( multiply both sides by 18 )
18 × sin26° = h , then
h ≈ 7.9 cm ( to 1 dec. place )
We will find this using trigonometric ratios
We will apply the law of sines
We are using this law as we have to find perpendicular or height of the triangle.
[tex] \sf Perpendicular = 18 \times \sin(26) [/tex]
[tex] \boxed {Perpendicular = 13.72605cm}[/tex]