Answer :
Answer:
The speed is equal to Distance divided by Time.
The SI Unit of Speed is m/s or meters per second.
V = S/T
= 750/25
= 30 m/s
Answer:
The speed is equal to Distance divided by Time.
The SI Unit of Speed is m/s or meters per second.
V = S/T
= 750/25
= 30 m/s