👤

Answer :

Answer:

  • $32

Step-by-step explanation:

Given:

  • Initial cost = $40
  • Discount = 20%

Discounted cost:

  • 40 - 20% =
  • 40 - 40*0.2 =
  • 40 - 8 =
  • 32

Answer:

$ 32

Step-by-step explanation:

Cost after discount = 40 - 20% of 40

=> 40 - 20/100 × 40

=> 40 - 8

=> 32

Hence,

The cost after discount is $ 32