👤

Answer :

Answer:

$1.20/pound

Step-by-step explanation:

Divide the total price by the amount of pounds to find the unit rate.

3.60/3 = 1.20

Answer:

$ 1.20

Step-by-step explanation:

if $3.60=3pounds

what about 1 pound?

$3.60/3

=$1.20