please help me and have a great day please be kind to others and to yourself

Answer:
$1.20/pound
Step-by-step explanation:
Divide the total price by the amount of pounds to find the unit rate.
3.60/3 = 1.20
Answer:
$ 1.20
Step-by-step explanation:
if $3.60=3pounds
what about 1 pound?
$3.60/3
=$1.20