👤

Consider the two ads for an accounting clerk. If you worked 40 hours per week for 50 weeks, how much would each company pay per hour?

(MUST INCLUDE EXPLANATION)

ad 1: $18,500

ad 2: 16,500

Answer :

Answer:

Ad 1: 9.25/hr   Ad 2: 8.25/hr

Step-by-step explanation:

1. Find how many hours you work:

  • 40*50 = 2000 hours worked

2. Divide the pay by the hour to find the cost:

  • 18500 / 2000 = $9.25
  • 16500 / 2000 = $8.25

3. That is the answer :)