Help please I'm confused.

Answer:
C)
Step-by-step explanation:
Gas station A:
9.15/3 = $3.05 per gallon
Gas station B:
given with p=$3.08 per gallon
Gas station A:
We know that:
Solution:
Gas station B:
We know that:
Solution:
We can see that Gas station has a lower rate. Its price is $3.05 per gallon. This information matches with Option C.
Option C is correct.