Answer :
The speed of the sound in the xenon is 178 m/s. And the right option is b 178 m/s
What is speed?
Speed can be defined as the ratio of the total distance traveled by a body to the total time taken.
To calculate the speed of the sound in the xenon, we use the formula below.
Formula:
- v = λf............. Equation 1
Where:
- v = Speed of the sound in xenon
- f = Frequency
- λ = Wavelength.
From the question,
Given:
- f = 440 Hz
- λ = 40.4 cm = 0.404 m
Substitute the values above into equation 1
- v = 440(0.404)
- v = 177.76 m/s.
- v ≈ 178 m/s
Hence, The speed of the sound in the xenon is 178 m/s. And the right option is b 178 m/s
Learn more about speed here: https://brainly.com/question/4931057