👤

Answer :

Answer:

1.05kg

Explanation:

Soln

Kinetic energy = 475 J

Velocity = 30.0m/s

mass = ?

Recall,

Kinetic energy = 1/2 × mass × (velocity)²

K.E = 1/2 × m × v²

475 = 1/2 × m × (30)²

475 = 1/2 × m × 900

475 = m × 450

divide both sides by 450

475/450 = m

m = 475/450

m = 1.05kg