👤

Answer :

Molar mass of KClO3

[tex]\\ \tt\hookrightarrow 39+35+3(16)[/tex]

[tex]\\ \tt\hookrightarrow 74+48[/tex]

[tex]\\ \tt\hookrightarrow 122g/mol[/tex]

Now

[tex]\\ \tt\hookrightarrow No\:of\:moles=\dfrac{Given\:mass}{Molar\:mass}[/tex]

[tex]\\ \tt\hookrightarrow No\:of\:moles=\dfrac{5}{122}[/tex]

[tex]\\ \tt\hookrightarrow No\:of\:moles=0.04mol[/tex]

1. Calculate the molar mass of KClO3: 39.098+ 35.453 + 3(16) = 122.551 g KClO3
2. 5gKClO3 x 1mol KClO3/ 122.551g KClO3 = 0.041mol of KClO3