Answer :
The moles of vapor released is 0.357 mol/H2O
The molar mass of the salt is the same as that of water times the moles of H2O
mgso4·7h2o
This is also the same as:
Molar mass of (MgSO₄) + 7 * molar mass of (H₂O)
Molar mass of (MgSO₄) = 168g/mol
molar mass of (H₂O) = 18 g/mol
mgso4·7h2o = 168 +7*18
= 168+126
= 294g/mol
15.5 mols of mgso4·7h2o
[tex]15.5*\frac{126}{294} *\frac{1}{18}[/tex]
= 0.357
The moles of vapor released is 0.357 mol/H2O
Read more on molar mass here: https://brainly.com/question/15476873