Answer :
You must earn an annual interest rate of 8.09%.
Compound interest
Given that you will deposit $75 a day each day for 17 years, and you deposit your first $75 today, to determine what annual interest rate you must earn in order for you to become a millionaire, you must perform the following calculation:
- 40 - 23 = 17
- 17 x 365 = 6205
- 6205 x 75 = 465,375
- 1 to 100 median = 57.9
- 465,375 x 1.0809^(17 x 0.579) = X
- 1,000,815 = X
Therefore, you must earn an annual interest rate of 8.09%.
Learn more about compound interest in https://brainly.com/question/25857212