👤

Bars of soap come in packages of 2 and packages of 8. The 2-bar pack costs $1.98, and the 8-bar pack costs $8.88. Which is the better deal? What is the price per bar of the better deal?

Answer :

Answer:

the answer is 2-bar pack that costs 1.98, it is 0.99 per bar.

Step-by-step explanation:

divide $1.98 and 2 which comes to $0.99 then divide $8.88 and 8 which comes to $1.11 so 0.99 is cheaper and the better deal