Answer :
Using the division rule, the better buy is that Brand C gives 8.85 ounces for $1. Then the Brand C is better than Brand A, Brand B, and Brand D.
What is division?
The division means the separation of something into different parts, sharing of something among different people, places, etc.
Given
The brand that is the better buy.
1. Brand A: $2.16 for 18 ounces
So in $1, the ounces will be
[tex]\rm Brand\ A = \dfrac{18}{2.16}\\\\Brand \ A = 8.33[/tex]
Brand A gives 8.33 ounces for $1.
2. Brand B: $1.50 for 12 ounces
So in $1, the ounces will be
[tex]\rm Brand\ B = \dfrac{12}{1.5}\\\\Brand \ B= 8[/tex]
Brand B gives 8 ounces for $1.
3. Brand C: $2.26 for 20ounces
So in $1, the ounces will be
[tex]\rm Brand\ C= \dfrac{20}{2.26}\\\\Brand \ C= 8.85[/tex]
Brand C gives 8.85 ounces for $1.
4. Brand D: $1.95 for 16 ounces
So in $1, the ounces will be
[tex]\rm Brand\ D= \dfrac{16}{1.95}\\\\Brand \ D= 8.21[/tex]
Brand D gives 8.21 ounces for $1.
Thus, Brand C gives 8.85 ounces for $1.
More about the division link is given below.
https://brainly.com/question/369266