👤

Answer :

Answer:

The answer is 24 oz sized bottles

Step-by-step explanation:

The find the price of each ounce for the various bottles, we divide the cost by the size.

Here we go:

$5.60/8oz = $0.70 (nope)

$8.00/16oz = $0.50 (nope)

$11.52/24oz = $0.48 (yep!)

$28.80/48oz = $0.60 (nope)

Hope that helped :)

Go Teaching: Other Questions