Answer :
Answer:
a) given that mass=0.6kg,distance of stretching from equilibrium position x=0.9m from new ton's second law,F=ma where a is acceleration of the body.Therefore,force on the spring -mass syste
Explanation:
hope it helps
Answer:
a) given that mass=0.6kg,distance of stretching from equilibrium position x=0.9m from new ton's second law,F=ma where a is acceleration of the body.Therefore,force on the spring -mass syste
Explanation:
hope it helps