Answer :
The empirical formula of the compound containing 9.39 g of phosphorus and 0.61 g of Hydrogen is PH₂
Data obtained from the question
- Phosphorus (P) = 9.39 g
- Hydrogen (H) = 0.61 g
- Empirical formula =?
How to determine the empirical formula
The empirical formula of the compound can be obtained as follow:
Divide by their molar mass
P = 9.39 / 31 = 0.303
H = 0.61 / 1 = 0.61
Divide by the smallest
P = 0.303 / 0.303 = 1
H = 0.61 / 0.303 = 2
Thus, the empirical formula of the compound is PH₂
Learn more about empirical formula:
https://brainly.com/question/26273076