Schoolgirlineedhelpgo Schoolgirlineedhelpgo Mathematics Answered A caterer needs to buy 22 pounds of pasta to cater a wedding. At a local store, 8 pounds of pasta cost $12. How much will the caterer pay for the pasta there? work shown please.