Answer :
The maximum velocity of the collar is 0.335 m/s.
Maximum velocity of simple harmonic motion
The maximum velocity of a simple harmonic motion occurs when the object is in equilibrium position.
K.E = U
¹/₂mv² = ¹/₂kx²
mv² = kx²
where;
- k is spring constant = 2800 lb/in = 316.36 N/m
- x is extension = 1 in = 0.0254 m
- m is mass = 4 lb = 1.81 kg
[tex]v = \sqrt{\frac{kx^2}{m} } \\\\v = \sqrt{\frac{316.36 \times 0.0254^2}{1.81} }\\\\v = 0.335 \ m/s[/tex]
Thus, the maximum velocity of the collar is 0.335 m/s.
Learn more about maximum velocity of SHM here: https://brainly.com/question/20595261