Answer :
The volume that a 0.323-mol sample of a gas will occupy at 265 K and a pressure of 0.900 atm is 7.81L.
HOW TO CALCULATE VOLUME?
The volume of a gas can be calculated using the following formula:
PV = nRT
Where;
- P = pressure (atm)
- V = volume (L)
- R = gas law constant (0.0821 Latm/molK)
- n = number of moles
- T = temperature (K)
V = 0.323 × 0.0821 × 265 ÷ 0.900
V = 7.027 ÷ 0.9
V = 7.81L
Therefore, the volume that a 0.323-mol sample of a gas will occupy at 265 K and a pressure of 0.900 atm is 7.81L.
Learn more about volume at: https://brainly.com/question/1578538