👤

Answer :

Hello.

First, find the cost of 1 orange by dividing 75 by 15:

75÷15=Rs 5

So that's the cost of 1 orange.

Now, multiply that by 12:

5×12=Rs 60

Therefore, the cost of 12 oranges is Rs 60

I hope it helps.

Have a nice day.

[tex]\boxed{imperturbability}[/tex]