Answer :
The amount of strontium that will remain after 40 hours is 5 g
How to determine the number of half-lives
- Half-life (t½) = 10 hours
- Time (t) = 40 hours
- Number of half-lives (n) =?
n = t / t½
n = 40 / 10
n = 4
How to determine the amount remaining
- Original amount (N₀) = 80 g
- Number of half-lives (n) = 4
- Amount remaining (N) =?
N = N₀ / 2ⁿ
N = 80 / 2⁴
N = 80 / 16
N = 5 g
Learn more about half life:
https://brainly.com/question/26374513