👤

Answer :

Answer:

F

Step-by-step explanation:

It's $2 per quarts - so I multiplied 5 by 2 and got 10. Then I multiplied 6 by 2 and got 12. F is correct.

Answer:

Step-by-step explanation:

5 quarts of oil for $10

Cost per quart = 10 ÷ 5 = $2

6 quart of oil for $12

Cost per quart = 12 ÷6 = $2

In this constant proportionality = 2