Answer :
Multiply the acceleration by time to obtain the velocity change: velocity change = 6.95 * 4 = 27.8 m/s . Since the initial velocity was zero, the final velocity is equal to the change of speed. You can convert units to km/h by multiplying the result by 3.6: 27.8 * 3.6 ≈ 100 km/h .
v = d/t
d = distance
t = time
the change in speed (Δv)
[tex]\tt \Delta v=\dfrac{d_2-d_1}{t_2-t_1}[/tex]