👤

Answer :

Answer:

Shop B

Step-by-step explanation:

[tex]Shop\ A\ sells\ eggs\ at\ $1.50\ per\ half\ dozen,\ so\ it\ sells\ egg\ at\ $1.50\times2\ per\ dozen,\ which\ means\ $3.00\ per\ dozen.[/tex]

[tex]\left\{$3.00\ is\ more\ than\ $2.40\right\}[/tex]}               [tex]Shop\ B\ sells\ eggs\ cheaper\ than\ Shop\ A.\ So\ we\ should\ buy\ the\ eggs\ from\ shop\ B[/tex]

I hope this helps you

:)