👤

Answer :

velocity is decreasing in the interval 1-2 sec . This leads to change in momentum.

initial velocity at 1 = 3 m/s

final velocity at 2 = 0m/s

Impulse = change in momentum

Change in momentum = 15× 0 - 15× 3

= 0-45

= - 45 kg×m/s