👤

Answer :

Answer:

45000 Kg.m/s

Explanation:

change in momentum = m( v¹-vi)

=3000(25-10)

= 45000

Answer:

45000Kgms is the required change in momentum .

Explanation:

As Per given Question

Mass of truck m = 3000Kg

Initial velocity u = 10m/s

Final velocity v = 25m/s

Calculating the change in velocity

→∆v = 25 - 10

→ ∆v = 15m/s

[tex] \bf \Delta \: p = m (\Delta\:v)[/tex]

On substituting the value we get

[tex] \implies\bf \Delta \: p = 3000 \times (15) \\ \\ \implies\bf \Delta \: p = 45000kgm {s}^{} [/tex]

So, the change in momentum is 45000Kgms

Go Teaching: Other Questions