Answer :
The costing study of bank operation goes thus:
Opening accounts:
Distribution of Resource Amount Percentage Amount
Teller wages $160,000 x 5% = $8,000
Asst. branch manager salary $75,000 x 15% = $11,250
Branch manager salary $80,000 x 5% = $4,000
Total $23,250
Activity rate of opening accounts = Total cost of opening accounts / new accounts opened
Activity rate = $23,250 / 500 = $46.50 per new account
Processing deposits and withdrawals:
Distribution of Resource Amount Percentage Amount
Teller wages $160,000 x 65% = $104,000
Asst. branch manager salary $75,000 x 5% = $3,750
Branch manager salary $80,000 x 0% = $0
Total $107,750
Activity rate of opening accounts = Total cost of processing deposits and withdrawals / deposits and withdrawals processed
Activity rate = $107,750 / 100,000 = $1.08 per deposit and withdrawal processed
Processing other customer transactions:
Distribution of Resource Amount Percentage Amount
Teller wages $160,000 x 20% = $32,000
Asst. branch manager salary $75,000 x 30% = $22,500
Branch manager salary $80,000 x 10% = $8,000
Total $62,500
Activity rate of opening accounts = Total cost of processing other customer transactions / other customer transactions processed
Activity rate = $62,500 / 5,000 = $12.50 per other customer transactions processed
learn more about costing of bank operation from here: https://brainly.com/question/988393