👤

A book club wants to raise $5,000 during a dinner fundraiser. The club members have sold 323 adult dinners at $10. 75 each. The cost of a child dinner is $5. 50. How many child dinners will they need to sell to reach their target amount?

Answer :

323 * $10.75 = $3472.25 โ†’ money raised from adult dinners

$5000 - $3472.25 = $1527.75 โ†’ money needed to reach $5000

$1527.75/$5.50 = 277.77 โ†’ 278 child dinners