👤

A company finds that 45% of first-time visitors to its website do not buy any of its products. If there are 75 first-time visitors on a given day, what is the probability that exactly 36 of them buy a product? Round your answer to the nearest thousandth.

Answer choices:

0. 044

0. 080

0. 450

0. 550

Answer :

The computation shows that the probability that exactly 36 of them buy a product is A. 0.044.

How to calculate the probability?

From the information given, the company finds that 45% of first-time visitors to its website do not buy any of its products.

This can be solved by using the binomial distribution formula. In this case, the percentage that buys the product will be:

p = 100 - 45% = 55% = 0.55

n = 75

Therefore, the probability that exactly 36 of them buy a product will be:

= (0.55)³⁶ × 0.45³⁹

= 0.044

Learn more about probability on:

https://brainly.com/question/24756209

Go Teaching: Other Questions