100 POINTS PLUS BRAINILY

Answer:
[tex]\sf adjacent = 4.5 \ ft[/tex]
Explanation:
[tex]\sf tan(x) = \dfrac{opposite}{adjacent}[/tex]
[tex]\sf tan(71) = \dfrac{13}{adjacent}[/tex]
[tex]\sf adjacent = \dfrac{13}{tan(71)}[/tex]
[tex]\sf adjacent = 4.5 \ ft[/tex]
Let base be B
[tex]\\ \rm\hookrightarrow tan\theta=\dfrac{Perpendicular}{Base}[/tex]
[tex]\\ \rm\hookrightarrow tan71=\dfrac{13}{B}[/tex]
[tex]\\ \rm\hookrightarrow B=13/2.9[/tex]
[tex]\\ \rm\hookrightarrow B=4.48ft[/tex]