👤

The commission structure on a stock purchase is $50 plus $.03 per share. If you purchase
600 shares of a stock selling for $65, what is your commission?

Answer :

Commission = 50 + .03(num shares)
Commission = 50 + .03(600)
Commission = 50 + 18
= $68